10

Autor: według opracowania Dwight’a Goddarda
Cena: 20,00 PLN
ISBN: 978-83-60050-10-1
Ilość stron: 103
Format: 14,5 x 21 cm
Oprawa: miękka, klejona

 

 

 

 

Osobiste Urzeczywistnienie Szlachetnej Mądrości
na podstawie przekładu z sanskrytu i chińskiego prof. D.T. Suzukiego

 

Wstęp

Profesor Suzuki opublikował STUDIA NAD SUTRĄ LANKAVATARA w roku 1929, a PRZEKŁAD LANKAVATARY w roku 1932 (George Routledge & Son, Londyn). Książki te wywołały znaczne zainteresowanie Sutrą Lankawatara, która do czasu ich pojawienia się była prawie nieznana w świecie europejskim. Książki te wzbudziły też znaczny podziw dla wiedzy i cierpliwości Profesora Suzuki, który był w stanie doprowadzić do końca tak wielkie dzieło na takim wysokim poziomie.

Z uwagi na naturę oryginalnego tekstu sanskryckiego, przekład angielski jest lekturą bardzo trudną i Profesor Suzuki czuł, że jeśli Sutra ma w ogóle zostać przeczytana przez liczniejszych czytelników, niemalże konieczne jest jej opracowanie dla łatwiejszego odbioru. Dlatego zachęcił autora niniejszej pracy, do podjęcia się tego zadania, lecz oczywiście Profesor Suzuki nie jest w żadnej mierze odpowiedzialny za charakter niniejszej publikacji czy zawarte w niej interpretacje.

Zgodnie z przyjętą przez autora opracowania generalną zasadą, całkowicie pominięto: długi rozdział wprowadzający, rozdział ’O jedzeniu mięsa’ oraz rozdział dotyczący Dharani, ponieważ zostały one dodane później i w żaden sposób nie odnoszą się do tematu Sutry. Jako niejasny i pełen powtórzeń pominięto również długi rozdział wersetów; dla łatwiejszej lektury można je pominąć bez żadnego uszczerbku, ponieważ ich istota jest zawarta w częściach napisanych prozą. Dodatkowo pominięto pewne małe urywki z uwagi na ich niejasność, lub dlatego, że nie wnoszą nic do objaśnienia głównej tezy.

Zgodnie z drugą zasadą Sutra została podzielona na mniej lub bardziej krótkie sekcje, których kolejność zmieniono, aby uzyskać coś w rodzaju uporządkowanego następstwa. Zgodnie z trzecią zasadą te krótkie sekcje poprzeplatano i skondensowano przez pominięcie powtórzeń oraz fragmentów niejasnych lub zawierających natarczywą i nużącą argumentację. Według czwartej zasady wprowadzono minimalną ilość interpretacji. Były one konieczne po to, żeby ułatwić i uprzyjemnić lekturę Sutry, lecz zostały one ograniczone do materii zawartej w samym tekście. Często autor Sutry odnosił się do jakiejś ważnej doktryny jednym, złożonym słowem, które po przetłumaczeniu traciło znaczenie dla współczesnego, zachodniego ucha. W takich przypadkach nie pozostawało nic innego, jak mniej czy bardziej wyczerpująco zinterpretować dane słowo po to, żeby tekst był zrozumiały, lecz przy tym skrupulatnie starano się nie czynić nic ponad to, co potrzebne było do wydobycia pełnego znaczenia tekstu.

Czytelników, którzy przeczytawszy niniejszą wersję zainteresowali się Sutrą, zachęca się do kontynuowania studiów nad oryginałem sanskryckim, lub nad książkami profesora Suzukiego.

DWIGHT GODDARD

SPIS TREŚCI

- PRZEDMOWA

- Wstęp

- Wprowadzenie

- Rozdział I: Różnicowanie
- Rozdział II: Błędne Wyobrażenia i Wiedza o Pozorach
- Rozdział III: Właściwa Wiedza albo Znajomość Relacji
- Rozdział IV: Doskonała Wiedza albo Wiedza o Rzeczywistości
- Rozdział V: System Umysłu
- Rozdział VI: Transcendentna Inteligencja
- Rozdział VII: Osobiste Urzeczywistnienie
- Rozdział VIII: Osiągnięcie Osobistego Urzeczywistnienia
- Rozdział IX: Owoc Osobistego Urzeczywistnienia
- Rozdział X: Uczeń: Linia Arhatów
- Rozdział XI: Stan Bodhisattwy i Jego Stopnie
- Rozdział XII: Stan Tathagathy, Którym Jest Szlachetna Mądrość
- Rozdział XIII: Nirwana

- Glosariusz

____________________________________________________________________________


Cena 1 egzemplarza: 20,00 zł
Do ceny należy doliczyć koszt przesyłki pocztowej.

Koszty dostawy
Płatność przelewem na konto Instytutu Marpy (przesyłka ekonomiczna).
Koszt dostawy - 10,00 zł
Płatność przelewem na konto Instytutu Marpy (przesyłka priorytetowa).
Koszt dostawy - 12,00 zł
Odbiór osobisty (płatność gotówką) - 0,00 zł

Czas doręczenia przesyłki wg regulaminu Poczty Polskiej.
Należy powiadomić wydawcę drogą e-mail, pod jaki adres należy wysłać publikację.

Konto wydawcy:

Instytut Marpy
ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 49/U12
Warszawa 03-982

nr konta: PL 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871
z dopiskiem “Sutra Lankavatara”


Dystrybucja:
Edyta Kryszkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja Instytutu Marpy
71-403 Szczecin
ul. Niedziałkowskiego 47A/4

tel. +48 91 424 45 80
fax +48 91 450 05 09