7

Autor: Dzongsar Kjence Rinpocze
Cena: 30,00 PLN
ISBN: 978-83-60050-14-9
Ilość stron: 166
Format: 14,5 x 21 cm
Oprawa: miękka, klejona

 

 

 

 

Przetłumaczona na j. polski przez Agnieszkę Judycką i Roberta Sudół, wydana nakładem Instytutu Marpy (Tomasz Szczygielski) – organizacja non-profit.

 


FRAGMENT KSIĄŻKI:

Cztery pieczęcie są jak herbata, a wszystkie środki, dzięki którym wprowadzamy je w życie – praktyki, rytuały, obyczaje i różne „gorsety” kulturowe – to czarka. Umiejętności i metody są widoczne i namacalne, prawda – nie. Wyzwanie polega na tym, by nie skupiać się na czarce. Ludzie wolą siedzieć w cichym miejscu na poduszce medytacyjnej, niż kontemplować, co może nadejść pierwsze: następny dzień czy następne życie. Zewnętrzne praktyki są widoczne, toteż umysł szybko etykietuje je jako „buddyzm”. Zaś pogląd, że „wszystkie rzeczy złożone są nietrwałe” nie jest namacalny, więc trudno nałożyć na niego etykietkę. Jak na ironię, dowody nietrwałości otaczają nas ze wszystkich stron, a jednak wciąż pozostaje to dla nas mało oczywiste.

Istota buddyzmu przekracza granice kulturowe. Buddyzm jest praktykowany w wielu różnych kulturach, a ich tradycje to czarka dla nauk. Jeżeli elementy tych kulturowych gorsetów przynoszą pożytek, nie powodują szkody i nie stoją w sprzeczności z czterema prawdami, Siddhartha z pewnością by je pochwalił. Na przestrzeni wieków wytworzono czarki różnego typu, ale bez względu na to, jak szczytny przyświeca im cel i jak bardzo są funkcjonalne, stają się przeszkodą, jeżeli zapominamy o herbacie w środku. Choć służą tylko za naczynie do przechowywania prawdy, mamy skłonność skupiać się raczej na sposobach niż na celu. Dlatego ludzie chodzą z pustymi filiżankami albo zapominają o wypiciu herbaty. Czasem jesteśmy zafascynowani albo urzeczeni ceremoniałem i barwnością kulturowych praktyk buddyjskich. Kadzidła i świece wydają się nam pociągające i egzotyczne, ale nietrwałość i wyzbycie się ego już nie. Siddhartha powiedział, że najlepszym sposobem oddawania czci jest po prostu przypominanie sobie o zasadzie nietrwałości, cierpieniu wynikającym z emocji, o tym, że zjawiska nie istnieją samoistnie, a nirwana jest pozakoncepcyjna.SPIS TREŚCI

WSTĘP

- Rozdział I - KREOWANIE I NIETRWAŁOŚĆ
- Rozdział II - EMOCJE I BÓL
- Rozdział III - WSZYSTKO JEST PUSTKĄ
- Rozdział IV - NIRWANA JEST POZAKONCEPCYJNA

PODSUMOWANIE

POSŁOWIE: TŁUMACZENIE TERMINÓW

OD AUTORA

 ______________________________________________________________________Cena 1 egzemplarza: 30,00 zł
Pełen dochód ze sprzedaży książek jest przeznaczony na fundację Rinpocze - Khyentse Foundation. Dziękujemy!

Do ceny należy doliczyć koszt przesyłki pocztowej.

Koszty dostawy
Płatność przelewem na konto Instytutu Marpy (przesyłka ekonomiczna).
Koszt dostawy - 10,00 zł
Płatność przelewem na konto Instytutu Marpy (przesyłka priorytetowa).
Koszt dostawy - 12,00 zł
Odbiór osobisty (płatność gotówką) - 0,00 zł

Czas doręczenia przesyłki wg regulaminu Poczty Polskiej.
Należy powiadomić wydawcę drogą e-mail, pod jaki adres należy wysłać publikację oraz przesłać potwierdzenie przelewu.

Dane do przelewu:

Instytut Marpy
ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 49/U12
Warszawa 03-982

nr konta: PL 20 1090 2590 0000 0001 3214 4871
z dopiskiem "Jak nie być buddystą"


Dystrybucja:
Edyta Kryszkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja Instytutu Marpy
71-403 Szczecin
ul. Niedziałkowskiego 47A/4

tel. +48 91 424 45 80
fax +48 91 450 05 09