Karl Brunnholzl

Khenpo dr Karl Brunnhölzl urodził się w Monachium, w Niemczech. Po ukończeniu studiów medycznych pracował jako lekarz. W 1984 roku przyjął schronienie buddyjskie a w 1990 r. ukończył pięcioletnie studia z zakresu buddyjskiej filozofii w niemieckim Kamalashila Institute, otrzymując tytuł nauczyciela dharmy (tyb. skyor dpon). Począwszy od 1988 roku, uczył się języka tybetańskiego w Marpa Institute For Translators w Kathmandu (Nepal), którego dyrektorem był Khenpo Cultrim Gjamco Rinpocze. Na uniwersytecie w Hamburgu studiował tybetologię, buddologię i sanskryt. Od 1989 roku mitra Karl zajmował się tłumaczeniami tybetańskimi, był też nauczycielem buddyzmu w Europie, Indiach i Nepalu. Od 1999 r. był także jednym z głównych tłumaczy i nauczycieli w Nitartha Institute w USA, Kanadzie i Niemczech. Poza tym w latach 2000- 2007 regularnie nauczał w Gampo Abbey’s Vidyadhara Institute.

Mitra Karl jest autorem wielu książek o buddyzmie:The Center of the Sunlight Sky, Straight from the Heart, In Praise of Dharmadhātu, Luminous Heart, Gone Beyond (2 vols.), Groundless Paths, The Heart Attack Sutra, Mining for Wisdom within Delusion, Indian „gzhan stong pas” and the Beginning of Tibetan gzhan stong. Nakładem wydawnictwa Instytutu Marpy w języku polskim dotychczas ukazały się Sutra zawału serca oraz Przegląd pięciu tekstów Maitrei. Promienie słońca otwierające kwiat lotosu mahajany

W 1986 roku mitra Karl spotkał Dzogczena Ponlopa Rinpocze, który pierwszy raz nauczał w Europie. W kolejnych latach podróżując po Europie, Nepalu, Kanadzie i USA otrzymał od rinpoczego nauki i złożył śluby pratimoksa. Był on osobistym tłumaczem Dzongczena Ponlopa Rinpocze w trakcie jego wizyt w Europie w latach 1999-2005. W 2005 roku został mianowany jednym z pięciu zachodnich nauczycieli Nalandabodhi* i otrzymał tytuł „mitra”.

W 2006 roku mitra Karl przeprowadził się do Seattle w USA, gdzie pracuje jako tłumacz języka tybetańskiego w Tsadra Foundation. Od swojego przyjazdu do Seattle tworzy programy i prowadzi kursy Nalandabodhi, spotkania i weekendowe kursy w ośrodku Nalanda West, naucza wybranych aspektów wadżrasattwy i mahamudry, jest instruktorem w Nalandabodhi. Wykłada też w trakcie weekendowych seminariów Nitartha Institute w ośrodkach Nalandabodhi w USA, Kanadzie, Meksyku i wielu innych miejscach, także w Polsce.

Wspólnie z innymi nauczycielami Nalandabodhi, Karl Brunnhölzl nadzoruje ścieżkę nauczania hinajany i mahajany oraz współtworzy materiały do kursów wadżrajany. Główne zainteresowania mitry Karla dotyczą nauk mahamudry, jogaczary, natury Buddy. Stara się on także przybliżać współczesnym zachodnim odbiorcom nauki karmapów i innych wielkich nauczycieli linii kagju.

Mitra -  w 2005 roku, Dzogczen Ponlop Rinpocze mianował grupę swoich długoletnich uczniów nauczycielami Nalandabodhi. Każdemu z nich nadał tytuł „mitra”. Wyraz ten pochodzi od sanskryckiego kalyanamitra, co oznacza duchowego przyjaciela.

*Nalandabodhi – sangha Dzogczena Ponlopa Rinpocze, a także stworzony przez niego kompletny program nauczania, obejmujący zarówno studiowanie, medytację i praktykę uważności. Reprezentuje podejście zakorzenione w tradycji wadżrajany buddyzmu tybetańskiego, koncentruje się na rozpoznaniu naszej prawdziwej natury. W Polsce Nalandabodhi ma siedzibę w ośrodku Karma Dechen Choling w Warszawie.

na podstawie: http://nalandabodhi.org/teachers/teacher-bios/mitra-karl-brunnholzl/