O INSTYTUCIE

Instytut Nitartha został założony w 1996 r. przez Dzogczena Ponlopa Rinpocze, któremu przyświecał cel zaprezentowania nauk tradycji Ningma i Kagju buddyzmu tybetańskiego w kontekście kultury zachodniej.

Program nauczania opiera się na modelu monastycznych studiów wyższych. Jego główne elementy to intensywne studiowanie kluczowych tekstów obu tradycji, komentarzy do nich oraz gruntowny kurs medytacji analitycznej. Uzupełnieniem są zajęcia z klasycznej debaty, stanowiącej interaktywne narzędzie weryfikowania nabytej wiedzy.

Udział w kursach Instytutu jest dostępny zarówno dla początkujących, jak i dla praktykujących Dharmę w różnych tradycjach. Studia w Instytucie zorganizowane są w trzech poziomach: podstawowym, średnim i zaawansowanym.

Więcej: www.nitarthainstitute.eu

linia

NITARHTA W POLSCE

Podczas pierwszej wizyty w Polsce na kursie w Szczecinie w roku 2008, Dzogczen Ponlop Rinpocze wyraził zgodę na zainicjowanie kursów Instytutu Nitarthy w Polsce. Pierwszy 4-dniowy warsztat odbył się w październiku tego samego roku.

W marcu 2013 r. rozpoczęliśmy regularny cykl seminariów wyższych studiów buddyjskich prowadzonych przez Instytut Nitartha w USA.

Studia adresowane są do studentów z Polski oraz innych krajów, szczególnie europejskich.

Organizatorem seminariów jest Instytut Marpy w Polsce, który uzgadnia program studiów z Nitartha Institute w Seattle, oraz przygotowuje tłumaczenie podręczników i tekstów pomocniczych.

W zależności od zainteresowania studentów kolejne seminaria organizowane są regularnie, jako intensywne wiosenne i jesienne zjazdy 9-cio dniowe, oraz semestry lokalne w formie cotygodniowych spotkań.

Systematycznie studiujemy, kontemplujemy i medytujemy nad tekstami przerabianymi w tradycyjnych szedrach tradycji Kagju i Ningma.


linia

PROGRAM STUDIÓW INSTYTUTU NITARTHA

Studia w Instytucie zorganizowane są w trzech poziomach: podstawowym (foundation), średnim (intermidiate) zaawansowanym (advanced). Każdy z nich kończy się certyfikatem potwierdzającym zaliczenie materiału danego poziomu.

- Kursy na poziomie Foundation i Intermediate dostępne są na każdym z trzech semestrów Nitarthy— jesiennym, wiosennym i letnim — w różnych programach (modułach) zarówno jako lokalne zajęcia lub też kursy przez Internet. Cały poziom podstawowy i średni jest dostępny także w systemie samokształcenia przez internet.


- Zaawansowane (Advanced) poziomy proponowane są w każdym semestrze jako zajęcia lokalne lub transmitowane przez Internet. Minione kursy zaawansowane są dostępne także w ramach samokształcenia przez Internet.


- Nauka języka tybetańskiego (klasycznego i wymowy) oraz kursy Nauki o Leczeniu dostępne są w ramach programów letnich.


- Lokalne wykłady proponowane są w formacie semestrów, w których studiujący spotykają się cotygodniowo lub w formacie intensywnych programów dziewięciodniowych w ramach kursów wiosennych i jesiennych. Kursy letnie oferowane są w formacie intensywnego programu miesięcznego podzielonego na dwie dwutygodniowe sesje.


- Niektóre lokalne zajęcia dostępne są także przez Internet. Można je także pobrać w ramach samokształcenia w dowolnym czasie z archiwów Nitartha Institute.

Te różnorodne warianty studiowania pozwalają przejść przez poziom podstawowy, średni i poziomy zaawansowane, każdemu według jego własnego wyboru, łącząc udział bezpośredni w programach ze studiowaniem przez Internet.


Nitartha students min

Koordynacja:

Organizacyjna i komunikacyjna:
Zespół ośrodka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 575 872 884

Merytoryczna:
Tomasz Szczygielski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+ 48 601 707 055